דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום

אקווריום

אקווריום, כתחביב, מושך אליו עשרות מיליוני אנשים על פני כדור הארץ. חלקם נהנים מהריגוש של גידול בעל חיים באקווריום בסלון, אחרים נהנים לבוא ולהתרווח על הספא מול אקווריום ולצפות בדגי נוי בתומו של יום עבודה מפרך. השילוב של המים ודגי הנוי מוסיף מימד מעניין ,מלהיב ומרגש לכל חלל אשר בו ממוקם אקווריום.

דגי נוי בכלל, ודגים בפרט, מסמלים ברוב התרבויות עושר ושפע. תחביב גידול דגים החל עוד לפני 4000 שנים. אז, התרבויות של אותה התקופה (המצרים, השומרונים וכדומה) החלו לראשונה להחזיק דגים בשבי. כמובן שבאותה התקופה דגי נוי לא הוחזקו באקווריום למטרות נוי אלא בבריכות למטרת מאכל. מאז ועד היום נשמר הקשר בין הדגים והאדם. ניתן להבחין גם בתורות חדשות יותר, כדוגמת הפנג-שוואי, הנותנים חשיבות כבירה לכוחו של החיבור בין המים והימצאות דגי נוי לבין סביבת החיים של האדם.

עם ההתפתחות הטכנולוגית, אליה אנו עדים בעשרות השנים האחרונות, התפתחו גם מוצרי אקווריום איכותיים, דבר הסייע רבות למגדלי דגים לעשות זאת בקלות. אם בעבר הסתפקנו באקווריום דגים עמידים אשר אינם דורשים תנאים מיוחדים, כדוגמת דגי זהב, כיום ניתן כבר להתקדם לעבר גידול דגי נוי רגישים יותר בשלל גוונים וצורות.

אקווריום דגי נוי הוא הגדרה רחבה לסוגים שונים של אקווריומים. המונח אקווריום עושה הפרדה בין שני סוגים של אקווריומים: מים מתוקים ומים מלוחים.
במדור זה של האתר נעסוק בנושאי אקווריום מים מתוקים.

Thumbnail image for images/גידול-דגים/גידול_דגים.jpg

דיסקוס הגליל מציע שירותי אחזקת אקווריום ללקוח הפרטי ולמוסדות. למידע נוסף, לחץ על הקישור.

מדריך לאקווריום:

הקמת אקווריום

בניית אקווריום
אקווריום הינו מערכת המאגדת בתוכה מספר רב של תהליכים. התוצר של מערכת זו הינו צורתו הוויזואלית של אקווריום. כאשר אקווריום פועל כהלכה, הוא מרהיב ביופיו. במידה ויהיו בעיות וכשלים בפעולתו אקווריום, הדבר ישפיע על כל דייריו (לרבות דגים וצמחים)...
צמחים לאקווריום

אקווריום צמחיה
אקווריום צמחיה הוא מערכת אקווריום מהיפות ביותר הקיימות על פני כדור הארץ. השילוב של צמחים בצבעים שונים, דגי נוי ואלמנטים עיצוביים טיבעיים (גזעים, אבנים דקורטיביות וכדומה) מעניקים לאקווריום חזות טבעית. כשהמתבונן מסתכל על אקווריום, הוא מרגיש שהוא רואה "פיסת טבע" בהתגלמותה.  בואו ללמוד עוד כיצד להקים אקווריום צמחיה מושלם.
צמחים לאקווריום

צמחים לאקווריום
מגוון סוגי צמחי מים לאקווריום המוצעים למכירה הוא עצום. השילוב בין מגוון הצמחים ובין המוצרים המספקים לאקווריום בקרה ודיוק מאפשר להביא את הטבע הביתה וליצור אקווריום צמחיה יפהפה!
איקלום דגי נוי

אקלום דגי נוי
כאשר נרצה לצרף לאקווריום או לבריכה דגי נוי חדשים, נבצע את האיקלום בהדרגה על מנת למנוע פגיעה בדגים החדשים. כלל המפתח הוא לא לעשות שינויים קיצוניים. דגי נוי יכולים להסתגל לסביבה חדשה (יש כאלה שהם גמישים יותר ויש כאלה שפחות), אבל במידה שהשינוי יהיה קיצוני ובפרק זמן קצר מדי, הדבר עלול לגרום לפגיעה בדג ואף למותו...
אצות באקווריום ובבריכת הנוי

אצות באקווריום
האצות הינם יצורים פרה-היסטוריים אשר הופיעו בכדור הארץ כבר לפני 3 מיליארד שנים. ישנם אצות בצבעים שונים (חום, אדום, ירוק וכדומה) ובצורות גדילה שונות. האצות נבדלות מצמחי המים בכך שהם אינם מפתחים מערכת שורשים.  אצות אקווריום הם מטרד עבור חובבים רבים.
חלזונות באקווריום

חלזונות באקווריום
חלזונות באקווריום, כאשר הם מעטים, יכולים לעורר עניין ולהעניק מראה טבעי לאקווריום. הבעיה מתחילה כאשר מספרם הולך וגדל. חלזונות ניזונים מאצות, מצמחים, מהאוכל שאנו מאכלים בו את הדגים ואף מדגים מתים. חלזונות המצויים בתנאים טובים מסוגלים להתרבות עד לרמה שבה לא תראו את דגי נוי באקווריום. קצב ההתרבות שלהם הוא מהיר מאוד...
מחזור החנקן באקווריום ובבריכת הנוי

מחזור החנקן באקווריום
כל היצורים החיים באקווריום ובבריכת הנוי (ובכללם דגי הנוי והצמחים) משפיעים על ניקיונם הכימי של המים. ככל שנכניס יותר גורמים מזהמים, כך נרצה שהמערכת הביולוגית באקווריום תהיה יעילה יותר ותצליח לעמוד בהספק הנדרש לשם ניקוי הזיהומים במים
עגלסת הנחלים

עגלסת הנחלים
עגלסת הנחלים (שמו הלועזי הוא GARRA RUFA) מצויה בכל איזור אגן הים התיכון, בטורקיה, לבנון, איראן, סוריה. דגים אלה נמצאים באופן טבעי בנחלים שבהם הטמפרטורה נמוכה מאוד ולכן לא תהיה להם כל בעיה לשרוד את הטמפרטורות הנמוכות שיהיו בבריכת נוי או באקווריום...
מחשבוני אקווריום


מחשבוני אקווריום
מגוון מחשבונים העוזרים לחשב המרות נפוצות בנושאי אקווריום (טמפרטורה, משקל, נפח וכדומה).
תאורה לאקווריום

תאורה לאקווריום
תאורה הינה אחד המרכיבים החשובים ביותר של אקווריום. לגופי תאורה באקווריום שני תפקידים בולטים: הארה של פנים האקווריום על מנת להבליט עצמים בולטים בתוכו והאצת תהליך הפקת האנרגיה בצמחים. תיכנון מושכל של מערכת תאורה באקווריום תורם למראה אקווריום מאוזן ויפה.
תהליכים ביולוגיים בצמחים
אקווריום או בריכת הנוי שלנו הינם ביוטופ אשר בו אנו מעוניינים "לחקות" את התנאים בטבע. על מנת להצליח לגדל צמחים, אשר בטבע מגיעים מסביבה אחרת לגמרי, בסביבה טבעית הזרה לו, בביתנו -יש צורך להבין תהליכים המתרחשים בצמח וכך נדע להיטיב עימו את התנאים בסביבתו החדשה.
אוסמוזה לאקווריום
אקווריום או בריכת הנוי שלנו הינם ביוטופ אשר בו אנו מעוניינים "לחקות" את התנאים בטבע. על מנת להצליח לגדל צמחים, אשר בטבע מגיעים מסביבה אחרת לגמרי, בסביבה טבעית הזרה לו, בביתנו -יש צורך להבין תהליכים המתרחשים בצמח וכך נדע להיטיב עימו את התנאים בסביבתו החדשה.
דגי נקאי לאקווריום צמחיה
דגי נקאי הם צוות הניקיון של אקווריום. דגים אלה ניזונים משלושה סוגי מזונות עיקריים: ירוקת (אצות), מזון שלא נאכל ודגים מתים. דגי נקאי שונים אחראים על סוגי נקיון שונים. רק צירוף מושכל של דגי נקאי מסוגים שונים, יתן את הפיתרון המתאים והמלא עבור אקווריום שלך.
מנורת UV לאקווריום
מנורת UV הינה פיתרון מוכח עבור אקווריום ובריכות נוי. ביכולתה של מנורת ה-UV להקטין משמעותית את גורמי המחלות במים וכן מספר סוגי אצות. שימוש במנורת UV הוא ידידותי לסביבה ואינו פוגע בדגים ובצמחיה באקווריום.
פילטר לאקווריום
פילטר לאקווריום הוא כמו אוויר לנשימה. הפילטר שומר על המים נקיים ולאורך זמן. יש נטייה לחשוב שהפילטר מסנן רק את הפסולת הפיזית (זו שאנו רואים) מהמים. מחשבה זו שגויה. הפילטר אוצר בתוכו מגוון תהליכים מקבילים התלויים זה בזה. במאמר זה נבין כיצד פועל הפילטר.

מחלות דגי נוי- תנאים סביבתיים


מחלות דגים - תנאים סביבתיים
אחד הנושאים המורכבים ביותר בתהליך גידול דגי נוי הוא שמירה על בריאותם. הלב נצבט כאשר אנו רואים דגים חולים, או גרוע מכך – דגים שלא שרדו מחלה ומתו. בואו לא נטעה, דגי נוי עמידים מספיק על מנת שנוכל להחזיק אותם בריאים ושלמים באקווריום. בסדרת מאמרים זו נסגל לעצמנו הרגלי עבודה נכונים אשר יסייעו לנו להימנע מהדבקות דגי נוי שלנו במחלות.

גורמי מחלה


מחלות דגי נוי - גורמי מחלה
באופן נורמאלי, דגי נוי נושאים בחובם מחלות. ההבדל בין דגים חולים לבין דגים בריאים הוא שאצל דגים חולים התפרצה המחלה, בעוד שאצל הבריאים היא עדיין "רדומה". זוהי נקודת ההנחה הבסיסית אשר צריכה להנחות אותנו בעודנו מטפלים בדגים.

רוזי ברב


רוזי ברב
דגי רוזי ברב (בלועזית - Rosy Barb) משתייכים למשפחת הקרפיונים. לרוזי ברב קימיים מספר רב של וריאציות צבעים. במקור, דג זה מגיע אלינו מארצות המזרח הרחוק (הודו, בנגלדש, נפאל, פקיסטן ואפגניסטן). עקב יופיו, פעלתנותו וקלות גידולו- נחשב ה- Rosy Barb לדג פופולרי זה שנים רבות.

רקע תלת מימדי לאקווריום


דקורציה לאקווריום
אקווריום הוא, קודם כל, אביזר נוי. תוכלו לעצב את אקווריום על-פי טעמכם האישי. אקווריום הוא בסך בכל זכוכית, מה שתבחרו להציב בתוכו נקרא "עיצוב אקווריום". עיצוב אקווריום עשוי להכיל דקורציות שונות ומיוחדות אשר יהפכו כל אקווריום לפיסת טבע. כעת, אחרי שיש לנו כבר מטרה, עלינו להכיר את הדקורציות האפשריות לאקווריום.

מקרר לאקווריום


מקרר לאקווריום - פתרונות קירור
בשנים האחרונות יש לנו את התחושה,שאינה מוטעת, שמזג האוויר הולך ומתחמם. השפעותיו של מזג האוויר החם אינן פוסחות גם על האקווריום שלנו. במאמר זה נסקור פתרונות מעשיים לנושא קירור אקווריום בדגש על מקרר לאקווריום.

משאבת מים


משאבת מים
תפקידה של משאבת מים הוא לדחוף נוזלים ממקום למקום. בעזרת משאבת מים, ניתן להשיג מספר מטרות באקווריום ובבריכת נוי. במאמר זה נסקור את שימושיה השונים של משאבת מים ונציג מגוון סוגי מוצרים אשר עשויים לענות על דרישותיכם.

חימום לאקווריום


חימום לאקווריום
חימום אקווריום הינו אחד המרכיבים הבסיסיים הנחוצים לאקווריום בכדי להתקיים בצורה תקינה לאורך זמן. שמירה על טמפרטורת מים קבועה, תשמור על החיים באקווריום.

מערכת co2 לאקווריום


מערכת CO2 לאקווריום
אקווריום צמחיה הוא ללא ספק אחת  מסביבות החיים המלאכותיות המיוחדות שניתן לממש בתנאים ביתיים. סביבת אקווריום הינה לרוב מערכת סגורה. מעצם היות אקווריום מערכת סגורה, על אקווריום לספק את כל צרכי החיים השוכנים בתוכו. במידה שתשכילו להבין עקרון זה, אקווריום שברשותכם יהיה יפה לאורך כל ימות השנה.

משאבת אוויר לאקווריום


משאבת אוויר לאקווריום
משאבת אוויר לאקווריום נתפסה מאז ומתמיד כמוצר הכרחי לתפקודו השוטף של אקווריום. כמו שבוודאי יכולתם לנחש, תפקיד משאבת האוויר הוא לגרום ל"אוורור המים". מדוע תהליך זה נחוץ וכיצד הוא פועל?

משאבת אוויר לאקווריום


מאכיל אוטומטי לאקווריום
דגים, ככלל הייצורים החיים בעולם, זקוקים להזנה סדירה על מנת להתקיים ולשגשג. מצד אחד, חוסר במזון הוא איננו מצב רצוי. מצד שני, גם האכלת יתר גורמת לא מעט צרות למגדלי דגים.

דגי זהב


דגי זהב
דגי זהב הינם דגי נוי הפופולאריים ביותר שקיימים. עוד בילדותינו הכרנו דגי זהב בסיפור הילדים "הדיג ודג הזהב". דגי זהב הם דגי נוי המזוהים יותר מכל שאר דגי הנוי עם אקווריום מים מתוקים. במאמר זה נכיר את דגי הזהב.

גידול דגים


גידול דגים - עשר טיפים למגדל המתחיל
גידול דגים הוא תהליך שמבוצע ע"י בני האדם כבר אלפי שנים. ישנן עדויות עוד מימי המצרים הקדמונים על כך שהם גידלו דגים למטרות מאכל בצורה מלאכותית.
- תגיות: אקווריום, אקווריומים, אקוריום, teuurhuo, אקוואריום, דגים, teurhuo, אקואריום, אקוורים, אקווריום.co.il