דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים

קרפיוניים

Cyprinidae

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים


משפחת קרפיוניים היא אחת ממשפחות הדגים הענפות הקיימות במים מתוקים. משפחה זו מונה יותר מאלפיים פריטים. דגים ממשפחה זו פזורים בחלקים רחבים של העולם - אפריקה, אסיה, אירופה וצפון אמריקה. קיימים זנים רבים של דגים ממשפחת קרפיוניים המתאימים לגידול באקווריום או בריכות נוי.

כאמור, ישנם סוגים רבים של דגים ממשפחת קרפיוניים אשר מתאימים לגידול באקווריום. סוגי דגים אלו נחשבים לדגים עמידים המתאימים אפילו למגדל המתחיל. אחת התכונות הבולטות של חלק ניכר מדגים אלו היא יכולתם לשרוד בטמפרטורות קרות במיוחד. דגי זהב (דגים נפוצים במשפחת קרפיוניים) מסוגלים לשרוד בבריכות נוי גם כאשר טמפרטורת האוויר בסביבת הבריכה הוא מתחת לאפס.

מבנה הפה של דגים ממשפחת הקרפיוניים שונה מעט משאר הדגים. לקרפיוניים אין שיני לסת, לעומת זאת, יש להם שיניים בלוע. באופן כללי, שינייהם של דגים ממשפחת קרפיוניים קטנות בהשוואה לשאר משפחות הדגים וזאת בעיקר משום שתזונתם של דגים אלו מבוססת על מזון צמחי בעיקר.

לדגים ממשפחת הקרפיוניים יש זיקה מיוחדת לקרקעית סביבת מחייתם. בדומה לשאר משפחות הדגים, חלק נכבד מזמנם הם מעבירים בחיפוש מזון. דגים אלו חופרים בקרקעית בחיפוש אחר מזון. השפעת אורח חיים זה באקווריום היא משמעותית כיוון שחפירה בקרקעית עשוייה להקטין את צלילות מי האקווריום.

דגים ממשפחת קרפיוניים אינם דגים בררנים לגבי תזונתם. באופן כללי, כל דבר שיוכל להכנס להם לפה הוא מזון פוטנציאלי. תזונתם המקורית מבוססת על צמחים ובכללם אצות. אך אם זאת, הם לא יהססו לתפוס ולאכול דגים קטנים יותר. לכן, דגים אלו מוגדרים כ"אמביונריים" - אוכלי כל.

סוגי דגים במשפחת קרפיוניים:- תגיות: קרפיוניים, ברבוס, עגלסת, דג