דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > דגים > אנטומיה של דגים > עור

עור

עור הדגים מסייע להגן על גופם של דגים הגנה כפולה- מפני כניסת חיידקים והגנה פיזית מפני חבלות וטורפים. עורם של הדגים מורכב משתי שכבות: אפידרמיס ו- דרמיס.

אפידרמיס (Epidermis) היא שכבת עור עליונה. שכבת עור זו מהווה חייץ בין סביבת הדג ובין גוף הדג. אומנם אנו מכנים את האפידרמיס -שכבה, אך למען הדיוק- אפידרמיס מורכב משכבות רבות מאותו הסוג. אפידרמיס בנוי כך ששכבות חדשות שנוצרות כל העת, דוחפות החוצה את השכבות המבוגרות. כך למעשה, מתחלף אפידרמיס בכל עת ומחדש את עצמו. תפקידיו של אפידרמיס הם רבים:

  • שכבה זו מונעת מחומרים חיצוניים להכנס אל גוף הדג.
  • מניעת חדירת גורמי מחלה.
  • מגן חיצוני השומר על שכבת הדרמיס ואיברי הדג הפנימיים.
  • שכבה זו משמשת לבידוד טמפרטורה בין הדג לסביבתו.
  • לעיתים נבחין כי שכבת האפידרמיס מכילה פיגמנטים של צבע אשר מקנים לדגים מראה ייחודי.

דרמיס (dermis) היא שיכבת עור הנמצאת מתחת לשכבת האפידרמיס. שיכבת הדרמיס עשירה בכלי דם וקצוות של תאי מערכת העצבים.

מוקוס

לדגים יש טכניקה נוספת להגנה על גופם מפני מחלות. מלבד ההגנה שמספקים העור (אפידרמיס ו- דרמיס) והקשקשים, רקמות עור הדגים מפרישות חומר אשר עוטף את הדגים במעטה הגנה נוסף. שכבת הגנה זו נקראת מוקוס. מוקוס היא שכבה רירית לרוב שקופה, מונעת מזיהומים בקטריאלים, פיטריות, טפילים ושאר גורמי המחלות מלחדור אל הדגים.

לשכבת מוקוס ישנו תפקיד נוסף והוא להקטין את החיכוך שבתנועה במים. כך למעשה, מסייעת שכבת המוקוס לנוע במים בהשקעת אנרגיה נמוכה יותר.

שכבת מוקוס היא שכבה דקה ושקופה למראה. כמעט ולא ניתן להבחין בשכבה זו בעזרת חוש הראייה . לעומת זאת, כאשר נחזיק דגים בעלי שכבת מוקוס לכמה שניות מחוץ למים נבחין בוודאי כי דגים אלה הם חלקלקים למגע.

אנטומיה של דגים
חזרה אל אנטומיה של דגים
- תגיות: מוקוס, דרמיס, עור, 1509619865, עור+דגים+, אפידרמיס