דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > מקרר לאקווריום

קירור לאקווריום

בשנים האחרונות יש לנו את התחושה,שאינה מוטעת, שמזג האוויר הולך ומתחמם. השפעותיו של מזג האוויר החם אינן פוסחות גם על האקווריום שלנו. במאמר זה נסקור פתרונות מעשיים לנושא קירור באקווריום בדגש על מקרר לאקווריום.

ראשי פרקים במאמר זה:
- הקדמה
- תאורה לאקווריום כגורם פולט חום
- מדוע חום באקווריום מהווה בעיה?
- פתרונות קירור לאקווריום
- מקרר לאקווריום
- מאוורר לאקווריום

הקדמה

ברור לכולנו שככל שטמפרטורת החדר, שבו מוצב האקווריום, תהיה גבוהה יותר - כך גם טמפרטורת המים באקווריום תהיה גבוהה יותר.

לכן, ראשית כל, יש להימנע מלהציב את האקווריום במקומות חמים. הצבת האקווריום בסמוך לתנור חימום או מזגן עשויים בהחלט להטות את טמפרטורת המים, ויתרה מכך, להפחית את יעילותם של התנור והמזגן. לכן, מלבד הפן הבטיחותי, המונע הצבת אקווריום בסמוך למקור חום (על מנת למנוע פגיעה בזכוכית ובסליקון המחבר אותה), הימנעו מלהציב את האקווריום בסמוך למקור חום.

מאמר זה יוצא מנקודת הנחה שהאקווריום שלכם ממוקם במקום מתאים -רחוק ממקור חום חיצוני. בהמשך המאמר, נסביר מדוע החום מהווה מטרד לאקווריום וכיצד ניתן לפתור בעיה זו.

תאורה לאקווריום כגורם פולט חום

מלבד טמפרטורת הסביבה אשר משפיעה על טמפרטורת המים, ישנם גורמים נוספים אשר לוקחים חלק בשינוי הטמפרטורה באקווריום. הנפוץ שבהם הוא החום הנפלט מה- תאורה לאקווריום.

כיום, יותר מפעם, האקווריומים מצויידים בתאורה עוצמתית ביותר אשר מיועדת להבליט עצמים באקווריום ולספק אנרגית אור לצמחים כחלק מתהליך הפוטוסינתזה. המנורות באקווריום, בדומה למנורות בשאר חלקי הבית, כחלק מתהליך הפקת האור הם פולטים לסביבה חום. כעת, כאשר ישנם מספר רב של מנורות על שטח פנים יחסית מצומצם, טמפרטורת המים מושפעת בצורה קיצונית מהחום הנפלט מהנורות.

מדוע חום באקווריום מהווה בעיה?

כצפוי, נושא זה הוא אינדבידואלי לסוג האקווריום. למרות זאת, ננסה לפשט את הנושא לשני חלקים: דגי נוי וצמחי מים.

דגי נוי

טמפרטורת המים היא אחד האלמנטים המשפיעים ביותר על דיירי האקווריום. דגי נוי רגישים לתנודות בטמפרטורות. טמפרטורת המים משפיעה באופן ישיר על קצב חילוף החומרים של הדגים. ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, כך קצב חילוף החומרים גבוה יותר.

לטמפרטורת המים יש השפעה נוספת על סביבת המחייה של הדגים והיא על רמת החמצן במים. בטמפרטורת מים נמוכה, כמות החמצן במים היא גבוהה. בטמפרטורת מים גבוהה, אחוז החמצן במים יורד ואחוז הפחמן הדו-חמצני במים עולה. אלמנט זה משפיע על הדגים רבות.

כל סוג דג דורש טווח טמפרטורות שבו הוא שורד. ישנם דגים עמידים יותר לשינויים בטמפרטורה, וישנם שפחות.

לאקווריום מים מלוחים מקרר הוא הכרח. טמפרטורת המים הממוצעת במהלך השנה היא שואפת ל-27 מעלות צלזיוס. הדגים באקווריום מים מלוחים בכלל והסביבה בפרט יעודיים לטמפרטורה נמוכה מזו. לכן, ללא הורדת הטמפרטורה קשה מאוד להחזיק בחיים אקווריום מים מלוחים.

צמחי מים

כלל צמחי המים מותאם לטווח טמפרטורות מאוד ספציפי. טווח טמפרטורות זה נקבע לפי הסביבה בה חיים הצמחים בטבע.

ככל שנתרחק מטווח טמפרטורה זה, הצמח ידעך ויראה פחות טוב. לכן, יש חשיבות עליונה להתאים את הצמחים  לטמפרטורה באקווריום שלנו.

כאמור, הטמפרטורה באקווריום שלנו אינה קבועה אלא מושפעת ממזג האויר. לכן, גם הצמחים שלנו לא יראו במיטבם בכל עונות השנה.

לדוגמא, נוכל להבין שרוב צמחי האקווריום מצהיבים כאשר הטמפרטורה באקווריום עולה. בחודשי עומסי החום (יוני-אוגוסט), נבחין שהצמחיה מצהיבה ברוב האקווריומים בארץ.

פתרונות קירור לאקווריום

בחלק הזה של המאמר נסביר כיצד ניתן לקרר את האקווריום:

מקרר לאקווריום

אקווריומים מסוגים שונים, בעיקר אקווריום צמחיה ואקווריום מים-מלוחים, דורשים טמפרטורה מדוייקת ואחידה במשך כל חודשי השנה. בעיה זו מקבלת מענה ראוי בעזרת מקרר לאקווריום.

שיטת הפעולה של המקרר לאקווריום היא פשוטה, יש לו כניסה ויציאה של מים. הוא בעל מד טמפרטורה פנימי, אשר יודע להורות לו מתי עליו לקרר את המים. ברגע שהוא מזהה שהטמפרטורה של המים עלתה מעבר לסף הרצוי, הוא מתחיל לקרר את המים שעוברים דרכו ומחזיר אותם לאקווריום. כך למעשה, האקווריום שלכם יהיה מנוטר במשך 24 שעות\7 ימים בשבוע.

כיום, זה נחשב לפיתרון הטוב ביותר לשמירה על טמפרטורת מים יציבה וקבועה. כמובן שפתרון זה מתאים לאקווריום מים מלוחים ומתוקים כאחד.

מלבד יתרונותיו הרבים, יש לו מספר מגבלות הנובעות מעצם היותו מקרר:

  • מקרר לאקווריום תופס מקום מתחת לאקווריום. גודלו עשוי להגיע לגודל כפול מגודלו של פילטר חיצוני לאקווריום.
  • על מנת להצליח לקרר את המים, על המקרר להשקיע אנרגיה. לכן, בדקו שהמקרר שלכם  נחשב לחסכוני בצריכת החשמל.
  • ודאו שהוא שקט! מקרר מיצרן טוב יודע לקרר את המים ללא רעש מיותר.

מאוורר לאקווריום

התקנת מאווררים על מכסה האקווריום עשויה לסייע לוויסות הטמפרטורה באקווריום. אם כי, יש גבול ליכולת של המאוורר לקרר את המים. המאווררים יכולים לקרר את המים עד 4 מעלות.

המאווררים עצמם הם מאווררים דומים לאלה של מחשבים. מתקינים אותם במכסה של האקווריום וכך הם דוחפים אוויר מסביבת האקווריום, אל פני המים באקווריום וכך המים מתקררים. נקודת ההנחה עליה מתבססת שיטה זו היא שטמפרטורת הסביבה נמוכה מטמפרטורת המים.

היתרון המשמעותי של שיטה זו הוא -עלות נמוכה. אם כי, החסרונות בשיטה זו בולטים:

  • מאווררים עושים רעש. גם אם תבחרו דגם שקט במיוחד, זכרו שעדיין אתם זקוקים ליותר מאחד לכן כמות הרעש תוכפל.
  • על מנת להפעיל מערכת אוורור המונעת על ידי מאווררים יש לערוך שינויים במכסה האקווריום.
  • כאמור, מאווררים לא יצליחו להוריד את טמפרטורת המים ביותר מ-4 מעלות.
  • הפעלת מאוורר מעל פני המים באקווריום מגבירה באופן משמעותי את קצב האידוי של המים!
  • מאוורר ממוצע, אותו מתקינים באקווריומים, יוצר עבור מטרה אחרת לגמרי . כאשר נתקין מאוורר כזה באקווריום, יהיה עליו לתפקד בסביבה אחרת . לעיתים נבחין שמאווררים אלה נהרסים מהר יותר מעצם עבודתם בסביבה לחה\רטובה.יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ אקווריום צמחיה
+ אצות באקווריום
+ פילטר לאקווריום
- תגיות: מקרר+לאקווריום, מקרר+מים+לאקווריום, חיבור+מקרר+לאקווריום, מאוורר+לאקווריום, מקרר+לאקווריום+מים+מלוחים, כמה+מהר+מאוורר+מקרר+אקווריום, קירור+מי+אקווריום, מכשיר+לקירור+מים+באקווריום, מקררבאקווריום, מקרר+לאקווריום+שקט