דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > ציוד לאקווריום > גוף חימום לאקווריום

גוף חימום לאקווריום

חימום לאקווריום הינו אחד המרכיבים הבסיסיים הנחוצים לאקווריום בכדי להתקיים בצורה תקינה לאורך זמן. שמירה על טמפרטורת מים קבועה, תשמור על החיים באקווריום.

ראשי פרקים במאמר זה:
טמפרטורה והשפעותיה
חימום לאקווריום
מד טמפרטורה לאקווריום
המרות טמפרטורה
אחזקת גוף החימום


טמפרטורה והשפעותיה

לטמפרטורת המים יש חשיבות יותר ממה שלעיתים נדמה לנו.

הפרמטר החשוב ביותר הוא יכולת קשירת החמצן למולקולת המים. ככל שטמפרטורת המים עולה, כך פחות ופחות חמצן מצליח להקשר אל מולקולות המים. פחות חמצן קשור מוביל לפחות חמצן הנקלט אצל הדגים בכל נשימה. לרוב, דגים הינם רגישים לשינויים בסביבתם. די בשינוי קל שבקלים על מנת להפר את האיזון העדין שבו הם חיים. שינוי ברמת החמצן במים  הוא בהחלט שינוי שעשוי לגרום לנזק.

נוסף על הפרמטר הקודם, ישנו פרמטר נוסף והוא - קצב חילוף החומרים. בדומה  לכל בעלי החיים, טמפרטורה משפיעה על קצב חילוף החומרים. כשהטמפרטורה עולה, עולה גם קצב חילוף החומרים. קצב חילוף חומרים גבוה  אינו דבר רע. אך, גם לו יש גבול אופטימלי. מעבר לרף מסויים, הוא עשוי לפגוע בבעלי החיים.

 צמחים באקווריום מושפעים גם כן מטמפרטורת המים. בדומה לדגים, גם לסוגי צמחים שונים, ישנה טמפרטורת מים אופטימלית. ככל שנתרחק מטמפרטורה זו, נשים לב שהצמחים דועכים. אחד התהליך המושפעים מטמפרטורה בצורה משמעותית הוא תהליך הפוטוסינתזה. יש לזכור שכאשר תהליך זה חודל מלהתקיים, הצמח אינו יוכל לחיות.

חימום לאקווריום

יש לקבוע את הטמפרטורה באקווריום בהתאם לסוג הדגים והצמחים באקווריום. מוצאם של רוב הדגים הוא מארצות טרופיות. לכן, טמפרטורה של 28-25 מעלות צלזיוס יתאימו לרוב. כמובן שהטמפרטורה שנקבעת צריכה להשאר יציבה לאורך כל שעות היממה.

את חימום האקווריום נשיג ע"י הוספת גוף חימום. כיום, כל סוגי גופי החימום, מכילים תרמוסטט מובנה האחראי לווסת את גוף החימום כך שיחמם את המים עד לטמפרטורה רצויה ולא מעבר.

ניתן לקנות גופי חימום בהספקים שונים, המיועדים לאקווריומים בגדלים שונים. כוחו של גוף החימום נמדד ב-וואט (Watt). ככל שלגוף החימום יהיה הספק גדול יותר, כך הוא יתאים לאקווריום בעל נפח גדול יותר.

הספק (Watt) נפח אקווריום (ליטרים)
100 70-100
150 75-200
200 100-250
300 150-350

במידה שנפח האקווריום אשר ברשותך עולה על 350 ליטרים, ניתן להתקין שני גופי חימום שיפעלו בו-זמנית.

מד טמפרטורה לאקווריום

על מנת לבקר את פעולתו של גוף החימום באקווריום, יש להשתמש במד-חום. כיום ישנם מגוון ווריאציות בהן ניתן לקנות מוצר זה. הסוגים הנפוצים הם:

  • מד-חום זכוכית.
  • מד-חום מדבקה.
  • מד חום דיגיטלי.
מד-חום דיגיטלי מד-חום זכוכית מד-חום מדבקה
מד-חום דיגיטלי מד-חום זכוכית מד-חום מדבקה

המרות טמפרטורה

לעיתים נקנה מכשיר המודד את הטמפרטורה בפרנהייט ולא בצלזיוס (כמקובל בארץ). ניתן להמיר בין צורות מדידה אילו ללא קשיים מיוחדים:

  1. מ"צלזיוס" ל-"פרנהייט": F = (C * 9/5) + 32
  2. מ"פרנהייט" ל-"צלזיוס": C = (F – 32) * 5/9

כמו כן, באפשרותכם להשתמש בעת הצורך במחשבוני ההמרות המופיעים אצלנו באתר.

אחזקת גוף החימום

גוף חימום לאקווריום הוא רכיב עם אמינות לתקופה ארוכה. אך עם זאת, בדומה לכלל מוצרי החשמל, לעיתים הוא עשוי להתקלקל.

הדבר הראשון שיש לבדוק בטיפול תקופתי הוא שגוף החימום אינו שבור ו\או מים חדרו לתוכו. במידה ויש שבר, יש להחליף את גוף החימום.


אזהרה
במידה שהאקווריום מאוכלס בדגים אגרסיבים, יש להשתמש במגן מפלסטיק, על מנת למנוע נזק לגוף חימום ע"י הדגים.

בעיה מוכרת בקרב האקווריומיסטים היא העובדה שגוף החימום צריך להיות טבול בהתאם להוראות היצרן במים. ברגע שהוא מחמם כאשר הוא מחוץ למים, הוא מגיע לטמפרטורות אדירות אשר מובילות להרס עצמי. לרוב מצב זה קורה עקב טעות אנוש (רוקננו את המים מהאקווריום ושכחנו לנתק את החשמל) או ירידת מפלס המים עקב אידוי.

לגופי חימום יש מספר תקלות נפוצות. הכרת תקלות אלו יסייעו לכם למזער את הנזקים אשר הם עלולים לגרום:

  1. העברת זרם במים - אם הכנסתם יד למים וחשתם התחשמלות, סביר להניח שגוף החימום שלכם נסדק. נתקו את כל מערכות החשמל, ומצאו את מקור הבעיה.
  2. חימום יתר - גופי החימום של השנים האחרונות מצויידים במד טמפרטורה פנימי אשר מורה להם מתי לחמם ומתי להפסיק. כשל במנגנון זה עשוי להוביל לחימום יתר של המים. ברוב המיקרים, קשה לאתר תקלה זו מראש ולכן היא כה הרסנית. מומלץ להציץ במד הטמפרטורה אחת ליום על מנת לזהות גוף חימום מזייף.
  3. גוף חימום תקול - אי חימום המים עשוי להוביל לנזק גם הוא. גם כאן מומלץ לבדוק את פעילות גוף החימום ע"י ניטור מד הטמפרטורה.


מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ הקמת אקווריום
+ משאבת אוויר לאקווריום
+ איקלום דגי נוי
+ גופי תאורה לאקווריום
- תגיות: מדחום, 1511179517, 1510584712, גוף+חימום+טבול