דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > ציוד לאקווריום > אוסמוזה לאקווריום

אוסמוזה הפוכה לאקווריום

הנוזל אותו אנו מקבלים אל הברז בבית מכיל תוספות רבות מלבד מים. סימונם המדעי של מים טהורים הוא H2O. אל המים מתווספים מינרלים, חומרי עיקור כימיים (כלור), פלואור (חומצה ש"מקורות" מוסיפים למים בטענה שהיא מסייעת במניעת עששת) ועוד חומרים רבים. בחלק מסוגי האקווריומים יש צורך להפחית את ריכוז המומסים במים. מדוע יש להפחית את ריכוז המומסים? נושא זה יובהר בהמשך המאמר. תחילה עלינו להבין כיצד אוסמוזה הפוכה פועלת? 

ראשי פרקים במאמר זה:
קשיות מים - GH
קשיות מים באקווריום צמחיה
השפעות האוסמוזה באקווריום על ה-pH

אוסמוזה הפוכה הינה תהליך סינון מכני של נוזל במטרה לסלק ממנו כל חומר שהוא אינו מולקולת מים טהורה (H2O).

סינון מכני של אוסמוזה הפוכה עובד בצורה דומה לכל פילטר אחר. האוסמוזה מכילה סט של סננים מסוגים שונים (נקראים גם: "ממברנות") בעלי חורים זעירים בגדלים שונים. לנוזל יש מסלול העובר דרך כל הסננים. עיקרון סינון החומרים עובד על-פי עיקרון המסננת. מים הנכנסים למערכת האוסמוזה עוברים בלחץ אל הסננים ורק  המולקולות הקטנות מגודל החור נכנסות. מולקולת המים קטנה מגודל החור,   השאר - לא.
הרוב המוחלט של המולקולות שאינן מולקולות מים אינו עובר דרך הממברנות.

בגלל הסינון הקפדני אותו עובר הנוזל בדרכו אל האקווריום, ישנם חומרים אשר לא עוברים את הסינון. כל אותם המולקולות שלא עברו את הסינון, יוצאים בצינור נפרד מהמערכת החוצה והם נחשבים לפסולת של המערכת. בסופו של תהליך יהיו לנו  שני תוצרים: צינור מים טהורים אשר עברו סינון וצינור מים שלא עברו סינון ("פסולת").

יתרון נוסף שיש לשימוש במערכת אוסמוזה לאקווריום הוא שבמערכת האוסמוזה יש סנן העשוי מפחם. כידוע, לפחם יש יכולת ספיחת חומרים אחרים. לאקווריום אנו מנצלים זאת על מנת שיספח את הכלור שיש במים. כך, נמנעת למעשה פגיעה בדגים ובצמחים.

החסרון של שיטה זו הוא עניין בזבוז המים. כ-60 אחוז מהנוזל שנכנס אל סדרת הסננים, יוצאים בצינור של הפסולת. המים בצינור ה"פסולת" הם עדיין מים מספיק טובים על מנת להשקות עציצים ואפילו דגים חיים במים אלה ללא בעיה.
במערכות אוסמוזה מתקדמות יותר (לא נפוץ בשימוש לצורכי אקווריום) ישנה משאבת מים נוספת אשר דוחפת את הנוזל הנכנס לסננים, בעוצמה רבה .כך, יותר מולקולות מים מצליחות לעבור דרך הסננים. בשיטה זו יש שיפור בחיסכון במים.

ההבדל הראשון הבולט לעין בין מים שעברו סינון באוסמוזה הפוכה לבין מי-ברז הוא שבאוסמוזה הפוכה במים אין אבנית. מלבד זה, חדי העין יבחינו שמים שעברו סינון צלולים יותר ממי-ברז.

קשיות מים - GH

קשיות מים (GH - General Hardness) הוא מדד המאפשר לאמוד את כמות המינרלים בנוזל. סביר להניח שאי פעם שמעתם את הביטויים הבאים: "מים רכים" ו-"מים קשים". "מים רכים" הוא כינוי למים בעלי מעט מינרלים, לעומת "מים קשים" שהם רוויים במינרלים.

גם באקווריומים שבהם אנו זקוקים למים רכים, גם שם אנחנו זקוקים למינרלים. הכל מתחיל ונגמר במינון. כל בעלי החיים באקווריום (צמחים ודגים) זקוקים למינרלים. במידה שלא נספק להם מינרלים אלה, הם ימותו. לכן, גם כאשר אנו משתמשים באוסמוזה, עלינו להחדיר למערכת את כמות המינרלים הדרושה. הוספת המינרלים עשויה להתבצע בשתי דרכים:

  1. מומלץ- ערבוב מי האוסמוזה עם מי ברז ביחס של כ-%80 מי אוסמוזה ל-%20 מי ברז.
  2. הוספת תמיסה יעודית המכילה ריכוזים גבוהים יחסית של מינרלים.

אזהרה
 אין להוסיף לאקווריום רק מי אוסמוזה. מים ללא מינרלים יגרמו לתמותת הדגים והצמחיה.

במידה שתהיו מעוניינים למדוד את מידת קשיות המים, תוכלו לעשות את זה בעזרת ערכות הבדיקה המתאימה או בעזרת מד TDS:

  • ערכות הבדיקה מספקות  לרוב תוצאה בחישוב של PPM - Parts Per Million.
  • מד TDS: ה-TDS הוא מונח מתאר את סה"כ הכימיקלים, שהמינרלים והמתכות הכבדות המומסים במים. טובלים את המכשיר במים, ותוך מספר שניות מקבלים חיווי על מידת הקשיות של המים.

קשיות מים באקווריום צמחיה

חלק מצמחי האקווריום (בעיקר כאלו החיים באקווריום צמחיה היי-טק) יודעים לנצל את היתרונות הטמונים במים רכים. היתרון הטמון במים רכים הוא שביכולתם לשאת יותר פחמן-דו-חמצני (CO2) בהשוואה למים קשים. ניתן לומר שהמינרלים, הנמצאים במים קשים, באים על חשבון כמות ה-CO2 במים.

כך, יכולים הצמחים לקלוט יותר פחמן-דו-חמצני ולהשתמש בו בתהליך הפוטוסינתזה. לכן, אוסמוזה לאקווריום היא מוצר מומלץ עבור אקווריום צמחיה.

טיפ בכדי להגיע לתוצאות טובות בגידול הצמחים באקווריום צמחיה, במיוחד כאשר מדובר באקווריום עם מים רכים, יש צורך לדשן את המים בדשן נוזלי על מנת להחזיר למים אלמנטים שהאוסמוזה הוציאה.

השפעות האוסמוזה באקווריום על ה-pH

קשיות המים משפיעה גם על רמת החומציות שלהם. במים ישנם מומסים רבים המשפיעים על רמת ה-pH. עקב העובדה שמי אוסמוזה מנפים מומסים אלה, ערך ה-pH של המים שעברו סינון יהיה נמוך יותר.דיסקוס הגליל משווקת ציוד היקפי ואוסמוזה לאקווריום.

יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.


מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ אקווריום צמחיה
+ צמחים לאקווריום
+ תהליכים ביולוגיים בצמחי מים
- תגיות: אוסמוזה, מי+אוסמוזה, מערכת+אוסמוזה+לאקווריום, 1510584712, אוסמוזה+לאקווריום+צמחיה, פחם, מד-tds-, הטפלה, רוויה-דגי-דיסקוס, אוסמוז