דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > מחלות דגי נוי

מחלות דגי נוי

באופן נורמאלי, דגי נוי נושאים בחובם מחלות. ההבדל בין דגים חולים לבין דגים בריאים הוא שאצל דגים חולים התפרצה המחלה, בעוד שאצל הבריאים היא עדיין "רדומה". זוהי נקודת ההנחה הבסיסית אשר צריכה להנחות אותנו בעודנו מטפלים בדגים.

ראשי פרקים במאמר זה:
- הקדמה
- מחלות דגים נפוצות
- בעיות גנטיות
- כללים טרם טיפול תרופתי

הקדמה

מחלה פורצת כאשר קיים זרז אשר מאיץ את התפתחות המחלה. אלה הם הזרזים הנפוצים:

  1. צירוף דגים חולים לאקווריום- במידה שיש לכם אקווריום קיים וצרפתם אליו דגים חולים, לא משנה שהדגים הקודמים שלכם היו בריאים, סביר להניח שעד מהרה כל הדגים יהיו חולים.
  2. תנאי סביבה לקויים- גורם לעקה (Stress). העקה גורמת לדגים להתבודדות, חוסר תאבון וחוסר תגובה לסביבה. דגים בסטרס יהיו חולים במחלה כלשהי במהרה.

מחלות דגים נפוצות

אז אחרי שמצאנו את הזרז שמאיץ את התהליך, עלינו לזהות תופעה כלשהי באקווריום או בבריכת נוי אשר תעיד על כך שיש משהו לא תקין. ישנה כמות אין-סופית של מחלות בדגים, בדומה לכל יצור חי אחר. לא ניתן להכיר את כולן. אך, ישנן מספר מחלות אשר נפוצות בקרב דגי נוי. בחלק זה של המאמר נסקור  את סוגי המחלות הנפוצות  בדגש על סימפטומים לזיהוי:

נקודות לבנות - Whitespot Ichthyophthirius

זוהי מחלה נפוצה בקרב דגי נוי. בשלביה המתקדמים של המחלה, יופיעו נקודות לבנות על הדגים. דגים חולים במחלה זו עשויים להתגרד בחפצים באקווריום, לשחות במהירות ובפתאומיות במטרה להיפטר מהטפיל שעל גופם.

במהלך מחזור חיי טפיל זה ישנם מספר מצבים. העניין החשוב שיש להכיר במחזור חייו של הטפיל הוא שבמהלך התרבותו, הטפיל עוזב את הדג ועובר לדגים אחרים באקווריום. לכן, מחלה זו הינה מדבקת.

ריקבון סנפירים - Fin/tail Rot

סנפירי הדג נראים רקובים. צורתם של הסנפירים לא שלמה. לעיתים קרובות מופיעה שכבה לבנה בקצוות הסנפירים. מחלה זו הינה מדבקת ויש לטפל בה בהקדם על מנת למנוע פגיעה בלתי הפיכה בצורתו של הדג ו\או בחייו.

מחלת הקטיפה - Velvet Disease

על דגים החולים במחלה זו מופיעה שכבה לבנה דקה. המחלה נגרמת ע"י טפיל הנקרא Oodinium. שכבה זו הינה כה דקה עד שלעיתים קשה להבחין בה. במידה שיש חשש, מומלץ להסתכל על הדגים באור חזק, וממספר זויות שונות. בשלבים מתקדמים של המחלה, השכבה הלבנה תכסה את כל גופו של הדג.

תסמיני המחלה: התבודדות, אפאטיות, עשויים להופיע קשיי נשימה וחוסר תאבון.

עיניים מעוננות - Cloudy eye

מחלה זו הינה מהמחלות הקלות לזיהוי. על מנת להשיג תוצאות אופטימילות בתהליך הבראתו של הדג, יש להתחיל טיפול באופן מיידי וללא דיחוי. במידה שהמחלה לא טופלה בזמן, נגרם נזק בלתי הפיך לעיניו של הדג.

תסמיני המחלה: הופעת מעטה לבן על עיני  הדג, הדג הופך להיות אקטיבי פחות ופחות.

עיניים בולטות – Pop Eye

עיניו של הדג הופכות בולטות יותר ויותר, עד שהם כמעט יוצאות מחוריהן. גם במחלה זו, עיתוי תחילת הטיפול הוא קריטי. יש להתחיל לטפל באופן מיידי.

אקסמיטה – Hexamita

מחלה זו שכיחה בקרב דיסקוסים וסקלארים. הסימן הבולט ביותר במחלה זו הוא צבע צואתו של הדג שהופך ללבן. דגים החולים באקסמיטה נוטים להתבודדות ומפתחים חוסר תאבון (טפיל זה משפיע על מערכת העיכול של הדגים).

מיימת - Dropsy

המיימת מתרחשת עקב זיהום חיידקי בכליותיו של הדג. עקב זיהום זה, הכליות מפסיקות לתפקד בצורה טובה וכתוצאה מכך גופו של הדג מתנפח בצורה לא פרופורציונאלית.

בעיות גנטיות

כמו לכל אורגניזם (יצור חי) אחר, גם לדגים יש גנטיקה אשר משפיעה על אורח חייהם. הגנטיקה, עבור אקווריומיסטים, היא סוג של "קופסא שחורה". לא ניתן להשפיע עליה והיא אחראית על לא מעט מהתופעות שאנו רואים באקווריום.

ישנם דגים בעלי רגישות מוגברת למחלות מסוגים שונים. לדוגמא, דגי ה"בוטיה ליצן" רגישים ביותר למחלת "הנקודות הלבנות". כשמחלה זו תוקפת את הדגים הללו, קשה מאוד לבצע טיפול כיוון שהתרופות היעודיות עבור מחלה זו עלולים להרוג את הבוטיה.

הפסקה האחרונה מבהירה לכם שלכל דג נוי יש מחלות שהן נפוצות יותר בקרבו. העניין צריך להיות בבחינת "דע את האויב"- לכשתדע את המחלות הנפוצות של דגי הנוי שלך, תדע לזהות אותן במהירות וכך לטפל בהן מוקדם ככל האפשר.

כללים טרם טיפול תרופתי

תרופות בכלל ותרופות יעודיות לדגים בפרט -הם חומרים רעילים ביותר. בטרם נתחיל טיפול תרופתי, עלינו לשמור על מספר כללים אשר יסייעו לנו הן בפן הבטיחותי והן בפן הצלחת הטיפול. להלן הכללים:

בטיחות המטפל

תרופות מסחריות הינן חומרים כימיים בעלי ריכוזים גבוהים. יש להיות קשובים לכללי הבטיחות המצויינים על האריזה ולשמור עליהם באופן מיוחד! 

מלבד הימנעות ממגע ישיר עם חומרים כימיים לדגי נוי, יש לזכור שחלק מהתרופות בהם אנו משתמשים עשוי להיות נדיף. לכן, על כל מקרה, השאירו חלון פתוח בסביבת האקווריום בזמן הטיפול והימנעו מנשימת אדי חומר.

יש לעיין בעלון היצרן בטרם השימוש.

בטיחות הדגים

עקב היות חלק מהתרופות מרוכזות, הוספת מינון גבוה מהרצוי עשוי לחסל את כל היצורים החיים באקווריום בזמן קצר. אין לחרוג מהמינון המצויין על האריזה ללא התייעצות עם בעל מקצוע.

כאמור, בסדרת מאמרים זו בנושאי מחלות דגי נוי, לא כל אוכלוסיות דגי נוי מגיבים לטיפול תרופתי זהה בצורה דומה. טיפול שעשוי להיות קל עבור סוגי דגים מסויימים, עשוי להיות הרסני עבור אוכלוסיות דגים אחרות. לכן, בטרם התחלת הטיפול, יש לוודא שדגי נוי שלכם מתאימים לטיפול זה.

פחם

במצב שיגרתי, אין צורך להשתמש בפחם בפילטר. בטרם נתחיל טיפול כימי כלשהו, יש לוודא שהפילטר אינו מכיל פחם. אחרת, התרופה שהוספנו למים תספח תוך זמן קצר אל הפחם אשר ינטרל אותה.

תנאים סביבתיים

כהמשך למאמר הקודם בנושא תנאים סביבתיים כזרז מחלות דגים, בטרם נתחיל טיפול כימי כלשהו, יש לוודא שהתנאים הסביבתיים הינם סבירים. זכרו שלרוב תנאים סביבתיים לקויים הם אלו שגרמו לפריצת מחלות אצל הדגים. כאשר זיהינו מחלה עלינו לתקן את התנאים הסביבתיים תחילה (עיין ערך מחזור החנקן באקווריום).

בחירת תרופה

אין לבצע טיפול תרופתי כאשר איננו בטוחים מהי המחלה.
לעיתים קרובות נבחין שטיפול שנובע מאבחון שגוי, לא רק שלא תורם אלא גם מזיק לדגים שגם כך נמצאים במצב לא טוב. לכן, עדיף לא לטפל בכלל מאשר לטפל עם תרופה שאינה מתאימה.

מנורת UV

במידה שקיימת, יש לנטרל אותה לאורך הטיפול.
קרא עוד בנושא - מנורת UV לאקווריום ולבריכות נוי.

תום הטיפול

בתום הטיפול יש להחליף מים באקווריום (מספר החלפות מים), ע"פ הוראות יצרן התרופה, על מנת להוציא את התרופה מהמים. אנו ממליצים על שימוש בפחם. במידה שקיימת מנורת UV, ניתן להחזיר אותה לשימוש בתום הטיפול.


מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ פילטר לאקווריום
+ דגי נקאי לאקווריום
- תגיות: אקסמיטה, מחלות, מיימת, מיימת-dropsy, מחלות+דגים+נקודות+שחורות, hexamita, תרופות, אקסימטה, מחלות+דיסקוס, אקסמיתה