דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > מחזור החנקן באקווריום ובבריכת הנוי

מחזור החנקן באקווריום ובבריכת הנוי

כל היצורים החיים באקווריום ובבריכת הנוי (ובכללם דגי הנוי והצמחים) משפיעים על ניקיונם הכימי של המים. ככל שנכניס יותר גורמים מזהמים, כך נרצה שהמערכת הביולוגית באקווריום תהיה יעילה יותר ותצליח לעמוד בהספק הנדרש לשם ניקוי הזיהומים במים.

ראשי פרקים במאמר זה:
בחירת בית הגידול למושבות החיידקים
תהליכים ביולוגים באקווריום ובבריכת הנוי
ערכות לבדיקת ניקיון המים
כיצד יש לנקות את שאריות הניטראט מהמים?
מחזור החנקן בטבע (להבדיל מהאקווריום ובריכת הנוי)


בחירת בית הגידול למושבות החיידקים

בטרם נפעיל את האקווריום נוודא כי בפילטר יש כמות מספקת של חומרים (עושיי פלסטיק לרוב) ייעודיים לצורך גידול בקטריות. העיקרון בחומרים אילו הוא פשוט: הגדלת שטח פנים לנפח. הבקטריות אותם אנו מעוניינים לגדל בפילטר הינם תלויי דופן. משמע, הם נצמדים לחפצים איתם הם באים במגע ומקימים באותו אזור את המושבה שלהם. לכן, ככל שנספק להם יותר "שטח פנים", כך יהיה להם יותר מקום לגדול בו. כיום ישנו מגוון רחב של חומים בהם ניתן להשתמש על מנת להשיג מטרה זו. השוני בין החומרים הוא איכותם ומחירם.

Thumbnail image for images/מחזור-החנקן/טוף.jpg
Thumbnail image for images/מחזור-החנקן/קרמיקה.jpg
Thumbnail image for ~/he_IL/בריכות_נוי/Images/ביובולס.jpg
טוף קרמיקה ביובולס

הפעלתו הראשונה של האקווריום מסמנת "אור ירוק" למגוון רחב של תהליכים. על מנת לשמור על תקינות המערכת, יש לשמור על מספר כללים. לרוב, נזדקק לסבלנות. במידה ואין לנו סבלנות, נזדקק למזל...


טיפ
ניתן להאיץ את קצב התקדמות התהליכים באקווריום על ידי הוספת תוספי בקטריה למי האקווריום. תוספים אילו מכילים תרבית המכילה מיליארדי חיידקים רצויים ובנוסף תוספים המאיצים את קצב התפתחותם.

תהליכים ביולוגים באקווריום ובבריכת הנוי

לאחר שסיימנו להתקין את האקווריום נרצה להוסיף דגים. בשלב זה יש לזכור שיש להוסיף מעט דגים בפעם הראשונה כדי להתחיל את התרבות הבקטריות החיוביות באקווריום. הדגים פולטים בהפרשותיהם למים חומר כימי הנקרא אמוניה. השפעת דגי הנוי על כמות האמוניה במים תראה לאחר כמה ימים. הבקטריות הרצויות "מזהות" שהריכוז של האמוניה במים עולה, דבר המזרז התרבותם כיוון שהאמוניה היא מזונם.


טיפ
במידה ונרצה להימנע מהוספת דגים לאקווריום טרם הוא יהיה מוכן לקלוט אותם, נוכל להוסיף "אמוניה מזוקקת" ישירות למי האקווריום, להעלות את ריכוז האמוניה במים וכך לגרום לתהליך התרבות הבקטריות החיוביות להתחיל. בשיטה זו נמנע מהוספת דגים לאקווריום אשר יכולים להיות נגועים במחלות.

לאמוניה השפעה שלילית על כלל דגי הנוי וסביבתם. לאמוניה שתי צורות בהם היא יכולה להופיע באקווריום ובבריכת הנוי:

  1. במידה ורמת החומציות במים (PH) נמוכה מ- 7- החומר נקרא אמוניום (Ammonium) וסימונו הכימי הוא NH4. חומר זה הוא רעיל פחות לשוכני האקווריום\בריכה.
  2. במידה ורמת החומציות במים (PH) גבוהה מ- 7- החומר נקרא אמוניה וסימונו הכימי הוא NH3. חומר זה רעיל מאוד לשוכני האקווריום\הבריכה.

בעזרת בקטריות אילו, המנצלות את האמוניה להתפתחותם, אנו נפתרים מהאמוניה מהמים. אך, עדיין לא סיימנו כיוון שחיידקים אילו משנים את צורתה של האמוניה לחומר הנקרא "ניטריט". את עליית ריכוזי החומר במים תבלוט לאחר כשבוע מיום הוספת הדגים.

בדומה לאמוניה, גם הנטריט הוא חומר רעיל למדי עבור שוכני האקווריום והבריכה. רעיל, אך פחות מהאמוניה. כעת עלינו להפטר גם ממנו. כמו שאולי כבר הספקתם לנחש, ישנם חיידקים היודעים לרתום חומר זה לצורך התפתחותם.

גם כעת עוד לא סיימנו את מלאכתנו. החיידקים אשר יודעים לנצל את הנטריט משנים לנו את צורתו אל "ניטראט". הניטראט הוא חומר הרעיל הרבה פחות עבור הדגים. היינו שמחים מאוד להפטר גם ממנו רק ש... לא נמצאו החיידקים (אירוביים- אשר יבצעו את התהליך בשילוב עם חמצן) שיודעים לנצל חומר זה.

ערכות לבדיקת ניקיון המים

על מנת למדוד את ערכי האמוניה, ניטריט וניטראט באקווריום יש להשתמש עם ערכת בדיקה כימית. ערכת הבדיקה (כל חומר בנפרד) מכילה חומר המשמש כאינדיקטור לחומר הנבדק. ביחד עם האינדיקטור מגיעים מבחנה ודף מקרא. את מבחנה יש למלא במים עד למדיד המסומן. לאחר מכן יש לטפטף מספר טיפות (בהתאם להוראות היצרן) ולהמתין. לאחר מספר דקות ישנו המים את צבעם. את הצבע החדש של המים נשווה לצבעים שבמקרא (הדף המצורף). כל צבע במקרא נותן אינדיקציה לכמות מוערכת של החומר הנבדק במים.

בדיקות מים אילו ניתנות חינם לכל לקוחות דיסקוס הגליל.

Thumbnail image for images/מחזור-החנקן/ערכות-בדיקת-מים.jpg
ערכות כימיות לבדיקת מים

כיצד יש לנקות את שאריות הניטראט מהמים?

על מנת להפטר מעודפי הניטראט מהמים יש לבצע ריענון מים אחת לשבוע-שבועיים. לרוב ספיקה החלפה של 25% ממי האקווריום. כמות המים להחלפה מושפעת מצפיפות האקווריום, כמות האכלות, סוג המזון וסוג האקווריום (אקווריום צמחיה, ציקלידים וכו...). בעת החלפות המים מומלץ להשתמש באנטי כלור.

מחזור החנקן בטבע (להבדיל מהאקווריום ובריכת הנוי)

שאלה: אם באקווריום או בבריכת הנוי אין בקטריות שיודעות לנצל את הניטראט, אז איך מסתדרים היצורים בחיים בטבע? הרי שם אין מי שיעשה עבורם החלפות מים... בטבע, הצמחים אחראים על ניקוי הניטראט מהמים. הצמחים סופחים אליהם את החומר ומנצלים אותו כחומר הזנה עבור תהליך התפתחותם.


מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ פילטרציה בבריכת הנוי
+ איקלום דגי נוי
+ הקמת אקווריום
+ הקמת בריכת נוי
- תגיות: ביובולס, ניטריט, טוף, אמוניה,ניטריט, איך+נפטרים+מאמוניה+באקווריום+דגים, ציקלידים, אמוניה, הניטראט, 1511179517, ערכה+למדידת+חנקן