דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > הקמת אקווריום

הקמת אקווריום

האקווריום הינו מערכת המאגדת בתוכה מספר רב של תהליכים. התוצר של מערכת זו הינו צורתו הוויזואלית של האקווריום. במידה שהאקווריום פועל כהלכה, הוא יהיה מרהיב ביופיו. במידה שיהיו בעיות וכשלים בפעולתו של האקווריום, הדבר ישליך על כל דיירי האקווריום (לרבות הדגים והצמחים).

תכנון מוקדם וראוי של האקווריום, יוביל לתוצאה הרצויה. מאמר זה מדגיש את השאלות שיש לעסוק בהן טרם קניית הציוד.

ראשי פרקים במאמר זה:
גודל המיכל
מיקום האקווריום
כיסוי האקווריום
קרקעית האקווריום
חימום האקווריום
אוורור המים
תאורת האקווריום
שתילת צמחים


גודל המיכל

גודל המיכל יקבע בהתחשב בתקציב ובהתאם למקום בו עתידים להציבו. כיום, ניתן להתאים אקווריום כמעט לכל מקום. האקווריומים הינם במגוון צורות וגדלים.

טעות נפוצה בקרב מגדלי דגי נוי מתחילים היא להתחיל עם אקווריום קטן על-מנת להקטין את הסיכוי לטעויות. ההיפך הוא הנכון. ככל שהאקווריום יהיה גדול יותר, כך הוא יהיה יותר "סלחן" כלפי טעויות.

לרוב, אקווריומים סטנדרטיים המיוצרים בפסי-יצור תעשייתיים יהיו זולים יותר מאשר אקווריומים הנבנים בהתאמה אישית בהתאם למידות ספציפיות.

כמו כן, עלינו להתאים את צורת המיכל לפי ייעודו של האקווריום. לדוגמא, אקווריום צמחיה יעדיף גובה מיכל יחסית נמוך (50 ס"מ גובה). הסיבה לכך היא שככל שהמיכל יהיה גבוה יותר, כך התאורה תתקשה להגיע לחלקיו הנמוכים של האקווריום. מומלץ להתייעץ עימנו בנושא התאמת סוג המיכל לייעודו.

אקווריום מעוגל פינות אקווריום פנורמי אקווריום פנורמי מצולע
אקווריום מעוגל פינות אקווריום פנורמי אקווריום פנורמי מצולע

מיקום האקווריום

בטרם נבחר את האקווריום שברצוננו לקנות, נבחר את המיקום בו נרצה למקם אותו. זכרו ,כאשר האקווריום מלא בלתי אפשרי ולא בטיחותי להזיז אותו אפילו סנטימטרים בודדים. את מיקומו של האקווריום יש לבחור בקפדנות. הכלל החשוב ביותר הוא למנוע קרינה ישירה של שמש על האקווריום, הגורמת להתפתחות אצות בקצב מואץ ולצביעת המים בירוק. רצוי להעמיד את האקווריום במקום אשר התאורה היחידה שתאיר אותו תהיה תאורה מלאכותית מתאימה הניתנת לוויסות.

כלל חשוב נוסף הוא להתרחק ממוקדים הפולטים כמויות גדולות של חום כגון -תנור. הסיבות אשר בגללן נרצה להרחיק את האקווריום ממוקד חום הן:

 1. חימום קיצוני של הזכוכית (ולעיתים קרובות קירורה לאחר מכן) עלול לגרום לסדיקת הזכוכית ופגיעה בסליקון המחבר את הזכוכיות יחד.
 2. שינויי טמפרטורה קיצונים באקווריום (כלפי מעלה או מטה) גורמים לבעה"ח להיכנס לעקה (Stress) דבר אשר עלול לסכן את חייהם.

עקב משקלו הרב של האקווריום יש להשקיע חשיבה בבחירת המעמד (Stand) עליו הוא ימוקם. את המעמד ניתן להשיג עשוי משני חומרים שונים: ברזל ועץ.

בטרם נניח את האקווריום על המעמד, נניח על המעמד קלקר בעובי של ס"מ אחד לפחות.


כיסוי האקווריום

מלבד האפקט הוויזואלי שיש למכסה על מראה האקווריום, למכסה יש עוד מספר יתרונות חשובים:

 • מניעת כניסתם של אבק ולכלוך לאקווריום.
 • מניעת התאיידות מהירה של המים, בעיקר בחורף כאשר המים מחוממים.
 • לאפשר הצבת תאורה בצורה נוחה ומבלי לסנוור את הצופה באקווריום.

רוב סוגי המכסים הקיימים כיום הינם נוחים לשימוש ומקלים עלינו את החיים בשונה מבעבר. כיום, כל המכסים מגיעים עם פתחים מאחור המאפשרים העברת הצנרת וחוטי החשמל אל מחוץ לתחומי האקווריום. בנוסף, קיימים דגמים של מכסים (בעיקר אילו היעודיים לאקווריומים מעוגלי פינות) אשר מכילים פילטר מובנה בשטח במכסה ומספר שקעי חשמל המאפשרים לנו לצמצם את מספר החוטים היוצאים מהאקווריום.

באקווריומים בעלי תאורה חזקה, מומלץ לתכנן את המכסה כך שתהיה אפשרות להתקין מערכת אוורור אשר תוכל לקרר את האקווריום בתקופות בהם הטמפרטורה עולה מעבר לרצוי. אוורור מסוג זה יכול להתבצע ע"י התקנת מאווררים אשר יורידו את טמפרטורת האוויר במכסה. כך תרד גם טמפרטורת המים.


קרקעית האקווריום

לקרקעית האקווריום שני תפקידים אפשריים:

 • לצורכי נוי- עבור המתבונן. על מנת ליצור תמונה טבעית ויפה יותר של האקווריום בעיני המתבונן.
 • עבור הצמחיה- במידה ובאקווריום עתידים להיות שתולים צמחים טבעיים, יש לספק לצמחים את כל צרכיהם מהקרקע.

את קרקעית האקווריום ניתן לעצב בצורות שונות. הקרקעית יכולה להיות מורכבת מחצץ הנמכר בצבעים שונים, חלוקי נחל, צדפים גרוסים וכדומה.

אין להשתמש בחול ים כמצע. חול זה מכיל כמויות גבוהות של מלחים העלולות לפגוע בצמחים ובדגי הנוי. לחץ המים הופך את חול המים לשכבה המקשה מאוד על הצמחים להכות שורש ולהתפתח באקווריום. בנוסף, נבירה של דגי הנוי במצע בחיפושים אחרי מזון יעלו ענני חול.

במידה שנחליט להקים אקווריום צמחיה, כמובן שנשאף שהצמחים יראו במיטבם. צמח שנראה טוב מצביע תמיד על כך שהצמח מקבל את כל שדרוש לו מהסביבה על מנת להתפתח בצורה ראויה. כיום ניתן למצוא מגוון סוגי מצע יעודים לגידול צמחיה טבעית. מוצרים אלה מכילים תרכובות אורגניות של כל חומרי ההזנה להם זקוק הצמח.

עם הזמן נערמת פסולת אורגנית אל תוך קרקעית האקווריום. פסולת זו מכילה לרוב שאריות מזון, צואה של הדגים וצמחים מתים. על מנת למנוע מתהליך זה לפגוע בחיים באקווריום, מומלץ להתקין כבל חימום תת קרקעי אשר יוצר סירקולציה של מים במצע וכך מאיץ את תהליך הפירוק של הפסולת האורגנית. את כבל החימום התת קרקעי נתאים בהתאם לאורכו ולרוחבו של האקווריום. ככל שמידותיו של האקווריום גדולות יותר כך נזדקק לכבל חימום ארוך יותר.

גובה המצע הרצוי משתנה ע"פ צרכי האקווריום. באקווריום בעל צמחיה טבעית, מומלץ שקרקעית האקווריום תהיה בגובה של כ-10 ס"מ. באקווריום ללא צמחיה טבעית, ניתן להסתפק גם בכ-5 ס"מ גובה.


חימום האקווריום

למעבר למאמר בנושא לחץ על הקישור - חימום לאקווריום.


אוורור האקווריום

על מנת להאיץ את חימצון המים, יש צורך להשתמש במשוואת אוויר אשר גורמת לערבולו. משאבת האוויר מתחברת בעזרת צינור אל אבן האוויר. תפקידה של אבן האוויר הוא לפרק את זרם האוויר המגיע מהמשאבה להרבה בועות קטנות. בעצם פעולה זו, נשיג שתי מטרות:

 1. הגדלת שטח הפנים של האוויר הבא במגע עם המים.
 2. ערבול המים. חלקו העליון של האקווריום, זה שבא במגע עם האוויר, תמיד יהיה מחומצן יותר.

את משאבות האוויר ניתן למצוא במגוון עוצמות ובמספר יציאות. בהתאם לגודלו של האקווריום נחליט לגבי עוצמת המשאבה. ככל שהאקווריום גדול יותר, נזדקק לעוצמת חמצון חזקה יותר. כיום, רוב המשאבות מגיעות עם ווסת המאפשר להגדיר את עוצמת האוויר שהמשאבה מפיקה.

מלבד עוצמת משאבת האוויר, יש לתת דגש חשוב (במיוחד אם מדובר בחדר שינה) לרעש שהמשאבה מפיקה. המשאבות האיכותיות יותר, הן שקטות ואמינות בצורה ניכרת בהשוואה למשאבות הפשוטות (הסיניות לרוב). מפאת חלקה הנמוך מאוד יחסית של המשאבה במחירו הכללי של האקווריום, מומלץ להשקיע במשאבה שקטה ואמינה אשר תשרת את המשתמש בה לאורך זמן.

באקווריום צמחיה אשר מותקנת בו מערכת פחמן-דו-חמצני, נדאג לכמויות מבוקרות של גז זה במים. בעזרת תהליך הפוטוסינתזה, הצמחים קולטים גז זה ופולטים חמצן. לכן, בשעות ההארה , אין צורך להפעיל משאבת אוויר ואף מומלץ שלא. הפעלת המשאבה תגרור התנדפות בקצב מוגבר של הפחמן הדו-חמצני מהמים.


אזהרה
במידה שתבחינו שדגי הנוי שברשותכם עולים לחלקו העליון של האקווריום ומתנשמים בכבדות- זהו סימן לכך שמידת חמצון המים נמוכה. עליכם להגביר את עוצמת משאבת האוויר ואף להוסיף אבני אוויר נוספות במידת הצורך.

למעבר למאמר המלא בנושאי - משאבת אוויר לאקווריום.


תאורת האקווריום

כאמור, תאורה מלאכותית עדיפה כיוון שהיא ניתנת לשליטה וויסות. הרצון לתאורה באקווריום נובע משני צרכים:

 1. בפן הוויזואלי- אקווריום מואר הוא יפה יותר. התאורה מדגישה את כל האלמנטים הנמצאים באקווריום.
 2. עבור הצמחים- צמחי האקווריום, בדומה לכל הצמחים בכדור-הארץ צורכים אור על מנת לבצע את תהליך הפוטוסינתזה. תהליך הפוטוסינתזה (בעברית- הטמעה) הינו תהליך אשר במהלכו מייצר הצמח אנרגיה המסייעת להתפתחותו. תהליך הפוטוסינתזה מתרחש רק כאשר האקווריום מואר.

ערך זה מובא בדף זה בקצרה. לחץ למעבר למאמר המלא- תאורה לאקווריום.

בעבר נהגו להפעיל באקווריומים מנורות בעלות חוט להט. עד מהרה הבינו שמנורות בעלות חוט להט אינן מתאימות לגידול צמחיה כיוון שכמות קרני האינפרא-סגול הנפלטות ממנורה נמוכה מדי ולא עונה על צרכי הצמחים.

כיום, ישנם שני סוגי מנורות המקובלות בשוק: T5, T8. מנורות ה-T8 הינם הדור הישן יותר של המנורות. לרוב נשתמש במנורות אילו באקווריומים ללא צמחיה בכלל או בעלי צמחיה עמידה. כאשר נרצה להקים אקווריום בעל צמחיה עדינה יותר, נשתמש בתאורה מסוג T5. תאורת ה-T5 תספק כ-30 אחוז יותר אור מאשר תאורת ה-T8. ולמרות זו, נורת ה-T5 צורכת 30 אחוז פחות חשמל בהשוואה לנורת ה-T8.

לאחר בחירת סוג התאורה (T5, T8), נבחר את אורכה. ככל שעוצמת הנורה תגדל, כך יארך אורכה. תמיד נשאף להכניס את הנורה הארוכה ביותר המתאימה לאקווריום.

טבלאת נורות T8:
עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)
14 36.1
15 43.74
20 58.98
25 74.22
30 89.46
40 104.7
40 119.94

טבלאת נורות T5:
עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)
24 54.9
39 84.9
54 114.9


טיפ
את התאורה באקווריום מומלץ להפעיל 6-11 שעות. פחות יגרום לחוסר אור לצמחים. יותר יגרום להתפתחות מואצת של אצות.

שתילת הצמחים

ראשית, עלינו לבחור את סוגי הצמחים שברצוננו לשתול. בחירת סוג הצמחים הרצוי תושפע מהתנאים אצלנו באקווריום ומהשאלה "האם הצמחים יפים בעינינו?". כל אקווריום מורכב בצורה שונה מבחינת המים ולכן, צמחים עדינים יותר יהיו בררניים יותר. לחץ למידע מורחב אודות צמחים לאקווריום.

לדוגמא, ישנם אקווריומים בעלי תאורה חלשה. לאקווריומים אלה נבחר צמחים עמידים שיצליחו להתפתח גם בתנאי סביבה לא אופטימאליים. לחץ למידע נוסף אודות תהליכים ביולוגים בצמחים.

אחרי שהחלטנו על סוג הצמחים, יש לבחור את הצמחים צעירים בעלי צבע בריא וחזק. טרם הכנסתם לאקווריום יש לשטוף היטב את הצמחים תחת מים ולהסיר עלים נבולים. שטיפת הצמחים נועדה על-מנת להסיר את החלזונות ואת ביצי החלזונות.

טיפ כאשר יש חשש להימצאות חלזונות, ביצי חלזונות וגורמי מחלה על הצמחים, ניתן להשרות את הצמחים בתמיסת חיטוי. יש לקחת קערה ולמלאה במים. להוסיף לקערה גרגירי קאלי עד לקבלת צבע ורוד בהיר. את הצמחים יש להשרות בתמיסה זו עד כ-10 דקות. לאחר מכן יש לשטוף את הצמחים משאריות תמיסת החיטוי.

את הצמחים יש לשתול באקווריום המלא 2/3 מים כדי למנוע שבירה ומעיכה.

טרם שתילת הצמחים יש לעשות הבחנה בין צמחים שורש לצמחי גבעול:

 • את צמחי הגבעול יש לנעוץ בקרקעית כך שהמפרק התחתון יהיה נעוץ בעומק של 2 ס"מ בקרקעית.
 • את צמחי השורש יש לנעוץ את הצמח במרחק 2 ס"מ מהמקום המיועד ובעזרת האצבע לדחוף אותו לתוך המצע כך ששורשיו יהיו מאונכים למצע.

טיפ לפני התחלת השתילה באקווריום מומלץ לשרטט מפת שתילה. מפת השתילה צריכה להתחשב בצרכי הצמחים (צמחים ש"אוהבים" תאורה חזקה ישתלו קרוב למנורה וכדומה) ובמבנה הצמח (צמחים עדינים לא ישתלו בקרבת משאבה- זרמים חזקים ישברו את הצמח). כמו כן מוטב לשתול צמחים גבוהים בחלקו האחורי של האקווריום.


מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלדות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרי המשך למאמר זה:
+ צמחיה לאקווריום
+ מחזור החנקן באקווריום
+ איקלום דגי נוי
+ גופי תאורה לאקווריום
- תגיות: אקווריום, אקווריומים, האקווריום, אקואריום, טמפרטורה באקווריום, הקמת אקווריומים , אקווריום-פילטר מובנה, צדפים אקוואריום, מד חום דיגיטלי לאקווריום, חימום אקווריום