דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > אקווריום צמחיה

אקווריום צמחיה

אקווריום צמחיה הוא מערכת אקווריום מהיפות ביותר הקיימות על פני כדור הארץ. השילוב של צמחים בצבעים שונים, דגי נוי ואלמנטים עיצוביים טיבעיים(גזעים, אבנים דקורטיביות וכדומה) מעניקים לאקווריום חזות טבעית. כשהמתבונן מסתכל על האקווריום, הוא מרגיש שהוא רואה "פיסת טבע" בהתגלמותה. תהליך חיקוי הטבע והבאתו אלינו הביתה דורש מספר מיומנויות ושמירה על כללים בסיסיים על מנת להשיג אקווריום מאוזן ויפה לאורך זמן.

ראשי פרקים במאמר זה:
הקדמה
פחמן דו-חמצני והשפעותיו
טמפרטורת המים באקווריום צמחיה
דגי נקאי לאקווריום צמחיה
אקווריום צמחיה, אצות והקשר בניהם
מאמרי המשך

הקדמה

הביטוי -אקווריום צמחיה  הוא הגדרה הכוללת  שני סוגי אקווריומים: לואו-טק (Low-Tec) והיי-טק (High-Tec). מערכות אקווריומים אלו נבדלות זו מזו בטכנולוגיה  שבה מצויידים האקווריומים. כמו שבוודאי יכולתם לנחש לבד, אקווריום היי-טק מאובזר בציוד שונה בעל יכולת דיוק גבוהה יותר מאשר אקווריום לואו-טק. ככל שיותקנו מערכות מדוייקות יותר באקווריום, הדבר יאפשר לכם לגדל צמחים ודגים מיוחדים יותר וקשים יותר לגידול. לצערנו, המון צמחים תובעניים נחשבים ליפים יותר ומרשימים יותר (צבעים אדומים, צורה מיוחדת). לכן, כשנרצה להקים אקוורים עם צמחיה מיוחדת, נאלץ לספק לצמחים את התנאים המתאימים לגידולם.

אקווריום צמחיה

גם באקווריום, כמו בחיים, תהליכים אינם בגדר שחור ולבן. הרבה צמחים תובעניים  יצליחו להתקיים באקווריומים פשוטים יותר שלא מספקים את כל צרכיהם. אם כי, הדבר יורגש בצורה ניכרת: צבעיהם של הצמחים יהיו דהויים,בעלים שלהם  יווצרו חורים וקרעים  וקצב הגדילה לא יהיה מספק. פסקה זו עשוייה לענות לכם על מספר תהיות במידה שהבחנתם שהצמחים שלכם לא נראים במיטבם...

פחמן דו-חמצני והשפעותיו

פחמן דו-חמצני (CO2) הוא גז המצוי באוויר ובמים. הצמחים מנצלים גז זה כחלק מתהליך הפוטוסינתזה. במי האקווריום, מצוי גז זה בריכוז שאינו מספיק גבוהה על מנת לגדל חלק מהצמחים התובעניים. לכן, באקווריום צמחיה לואו-טק והיי-טק נוסיף פחמן דו-חמצני למים בצורה מלאכותית ומבוקרת, על מנת לספק את כמות הפחמן הדו חמצני הנחוץ לצמחים לצורך ביצוע פוטוסינתזה. אך יש לשים לב, שימוש לא מבוקר  או לא רציף יוביל לפגיעה באקווריום בטווח הקצר והארוך.

צמחיה

בטרם נחליט על ריכוז הפחמן הדו-חמצני באקווריום, נחליט על סוגי הצמחים הרצויים באקווריום ואת הסביבה נתאים על-פיהם. ישנן משפחות צמחים, כדוגמת ווליסנריה וארכינודורוסים אשר ישגשגו גם ברמות לא גבוהות של פחמן דו-חמצני. לעומת זאת, ישנם סוגי צמחים אשר יתקיימו רק כאשר ריכוז הפחמן הדו חמצני במים יהיה גבוה מספיק. צמחים עדינים אלה יזדקקו לרוב למערכות מדוייקות יותר לניטור המים.

דגי נוי

דגי נוי אינם מבצעים פוטוסינתזה, אלא תהליך של נשימה. במהלך תהליך זה קולטים תאי הדגים חמצן ופולטים פחמן דו-חמצני. מכאן ניתן ללמוד שהפחמן הדו חמצני עבור הדגים אינו נחוץ ואף מהווה סכנה בתנאים מסויימים. בדומה לבני-אדם, במצב שבו דגים לא יצליחו לקלוט מספיק חמצן מסביבתם, הם ימותו מחנק.

השפעות ה-CO2

כמו ששמתם לב, ישנו קונפליקט בין הרצון לספק פחמן דו חמצני עבור הצמחים, לבין הרצון לשמור על חיי הדגים. מטרתנו היא למצוא את האיזון שבו יהיה טוב גם לדגים וגם לצמחים.

אחת הדרכים לנטר ולבקר את רמות הפחמן הדו-חמצני במים היא על פי רמת החומציות (pH).
הרעיון הוא פשוט. כאשר נמוסס למים CO2, נעלה את חומציותם. זוהי דרך מצויינת הנותנת לנו  אומדן לגבי ריכוז ה-CO2 במים. ברגע שנגיע לריכוז הפחמן הדו-חמצני הרצוי, נוכל לשמור על רמת החומציות ובכך על ריכוזו.

מים רכים הם חיוניים באקווריומי היי-טק. לחץ למעבר למאמר בנושא מערכות אוסמוזה לאקווריום.

טמפרטורת המים באקווריום צמחיה

אחד הפרמטרים החשובים באקווריום צמחיה הוא טמפרטורת המים. צמחים, כמו כל היצורים החיים  על פני כדור הארץ, מושפעים מטמפרטורת הסביבה בצורה קיצונית.

כל צמח מצמחי אקווריום מעדיף טמפרטורה אופטימלית אחרת. על-פי רוב, טמפרטורה של 26 מעלות צלזיוס (C°) תתאים לרוב הצמחים הנפוצים לאקווריום צמחיה. ככל שאנו נתרחק מהטמפרטורה האופטימלית של הצמח, נבחין בדעיכתו.

ישנן שלוש סיבות שבגינן הטמפרטורה באקווריום תהיה שונה מהטמפרטורה האופטימלית של הצמחים:

  1. דגים באקווריום- גם לדגים באקווריום יש טמפרטורה אשר היא האופטימלית עבורם. לדוגמא, דיסקוסים חיים בטמפרטורה של 28-30 מעלות צלזיוס. כשנרצה לשלב אקווריום צמחיה עם דיסקוסים, נבחר טמפרטורה שבין הצורך של הדיסקוסים לבין הצורך של הצמחיה (בין 27 ל-28 מעלות צלזיוס).
  2. חום התאורה- אקווריום צמחיה מצוייד במערכות תאורה עוצמתיות. המנורה אומנם מייצרת אור, אך עם זאת, היא מייצרת חום. כאשר ישנם מנגנוני תאורה רבים מעל האקווריום, טמפרטורת המים תעלה עקב כך.
  3. הקיץ הארץ ישראלי- הוא קיץ חם. חום הקיץ עשוי להביא לעליית הטמפרטורה ל-35 מעלות צלזיוס במצבים מסויימים. דבר שהוא בלתי נסבל עבור רוב סוגי הצמחים.

ישנם פתרונות לקירור אקווריום. הנפוצים בניהם:

  1. איוורור בעזרת מאווררים- בעזרת שיטה זו ניתן להוריד את טמפרטורת המים בכמה מעלות.
    החסרונות שבשיטה זו הם: האיוורור גורם להאצת תהליך אידוי המים וגורם לרעש לוואי (מהסתובבות המדחף  של המאוורר).
  2. מקרר לאקווריום- כיום, ישנם מקררים יעודיים לאקווריומים. מקררים אלו הם שקטים ואמינים ומסוגלים להוריד את טמפרטורת האקווריום לטמפרטורה הרצויה בכל זמן נתון.

לחץ למעבר למאמר המלא - פתרונות קרור לאקווריום.

דגי נקאי לאקווריום צמחיה

דגי הנקאי הם צוות הניקיון שלנו באקווריום. דגים אלו ניזונים משלושה סוגי מזונות עיקריים: ירוקת (אצות), מזון שלא נאכל ודגים מתים. דגי נקאי שונים אחראים על סוגי נקיון שונים. רק צירוף מושכל של דגי נקאי מסוגים שונים, יתן את הפיתרון המתאים והמלא עבור האקווריום שלך.

לחץ למעבר למאמר המלא, דגי נקאי.

שועל מעופף שרימפס פלקוסטומוס
שועל מעופף שרימפס פלקוסטומוס

אקווריום צמחיה, אצות והקשר בניהם

ישנם מדדים רבים לבדיקה אם אקווריום צמחיה מאוזן. אחד הבולטים ביותר לעין (ולכן גם החשובים ביותר) הוא קצב התפתחות האצות באקווריום. אין אקווריום צמחיה וותיק שהוא נקי מאצות (כשם שבטבע, שבו המערכת יציבה, יש אצות). השאלה היא המינון. הכלל הבסיסי  אומר שכל עוד הנך מסתכל על האקווריום ואינך מבחין בירוקת- המצב תקין. תחזוקה נכונה תמנע את הצורך בטיפול. הזנחה תוביל להשקעת כסף ואנרגיה מיותרים. בדומה לרכב מתדרדר, הרבה יותר קל לעצור אותו בהתחלה...

המשותף לירוקת ולצמחים באקווריום הוא תהליך הפוטוסינתזה שבאמצעותו מפיקים אורגניזמים (יצורים) אלה אנרגיה המשמשת להתפתחותם. האצות קיימות על-פני כדור הארץ כבר יותר מ-3 מילארד שנים. השוני הבולט ביותר בין הצמחים לבין האצות הוא עצם העובדה שהצמחים מפתחים מערכת שורשים, בזמן שהאצות לא. הבדל זה הוא הבדל עצום בין שתי מערכות חיים דומות -אחת פרימיטיבית והשניה מתקדמת יותר, המעניק לצמחית האקווריום יתרון משמעותי, ולמה?

מערכת השורשים בצמח אחראית על שלוש משימות:

  1. היקשרות לקרקע- מאפשרת לצמח להתמקם מבחינה גאוגרפית, באזור המתאים לו ביותר ולא להיות מובל על-ידי זרם המים.
  2. איסוף חומרי הזנה.
  3. אגירת חומרי הזנה.

במצב שבו, אספקת חומרי ההזנה באקווריום תהיה בכמות סבירה ורציפה לאורך זמן- הצמחים ידעו לרתום זאת היטב להתפתחותם. במערכת סגורה, כדוגמת אקווריום צמחיה, התפתחות צורת חיים אחת באה על חשבון אחרת -כי הרי כמות המשאבים באקווריום מוגבלת...
לצערנו, נכון הדבר גם להיפך. כאשר הצמחים לא מקבלים את חומרי ההזנה הדרושים להם- במצב זה האצות ישגשגו כיוון שהצמחים אינם מצליחים לרתום את המשאבים באקווריום לצורך התפתחותם. משאבים שלא נוצלו על ידי הצמחים, ינוצלו על ידי האצות.

דוגמאות לאצות באקווריום (לחץ למעבר למאמר מורחב בנושא ירוקת באקווריום):

 מים ירוקים - Green water Spot algae


טיפ
בעת הקמת אקווריום צמחיה מומלץ לאכלס את האקווריום בצמחים אשר יכסו לפחות %80 משטחו.

לאן ממשיכים מכאן:
+ תהליכים ביולוגיים בצמחים
+ תאורה לאקוורים
+ צמחים לאקווריום
+ מחזור החנקן באקווריום
- תגיות: אקווריום, צמחיה, אקוורים, אקוריום, אקווריומים, פלקוסטומוסים, צמחים, פחמן, שרימפס, ווליסנריה